KUK!

Ako správne vybrať školskú aktovku?

Preč je doba, keď školáci chodili na vyučovanie s koženou taškou, väčšinou rovnakej farby. Dnes si môžu vybrať zo stoviek designov a rôznych konštrukcií. Pribudla aj možnosť nosiť učebnice a zošity v malých batôžkoch. Tie však odborníci nedoporučujú pre školákov prvých tried.

Pre nich je stále vhodnejšia aktovka, ktorá je prehľadnejšia a lepšia je aj pre ďalší fyzický vývoj dieťaťa. Musí však byť kvalitná. To znamená bezpečná, s anatomickým tvarovaním chrbta, s nastaviteľnými ramennými popruhmi. Inak môže viac uškodiť ako prospieť. Tu je desať rád, ktoré pomôžu s výberom tej správnej školskej tašky.

  1. Dôležitým ukazovateľom správnej a kvalitnej aktovky je nezávislý atest či certifikácia. Pokiaľ výrobok prešiel nezávislými kontrolami a testami, je zaručená jeho bezpečnosť. Nieje dobré kupovať neznáme a podozrivo lacné veci v tržniciach.
  2. Základom každej školskej tašky je pevná a pritom ľahká konštrukcia. Musí uniesť záťaž niekoľko kilogramov a pritom držať stálu formu. Sama aktovka by mala vážiť maximálne 1,4 kg.
  3. Dôležitým merítkom je to, či má anatomicky tvarovanú zadnú časť, dostatočne vystuženú. Iba to zaručí, že bude na chrbte dobre sedieť a nebude poškodzovať detskou chrbticu. S tým súvisia aj vystužené a nastaviteľné ramenné popruhy. Bezpečnejšie sú tie s protišmykovou úpravou, ktoré sa nedotýkajú krku dieťaťa.
  4. Kvalitná taška musí mať bezpečnostné prvky. Patria medzi nich výrazné farby, reflexné nášivky, pruhy, odrazky. To všetko zaručuje viditeľnosť, a to aj za zlého svetla.
  5. Dôležitým kritériom pri výbere aktovky je tiež jej dno. Ideálne je pevné, s plastovými hranami a nožičkami, ktoré z vonkajšku zabráni oderu látky.
  6. Materiál, z ktorého je aktovka vyrobená, by mal byť umývateľný a vode odolný. Tým je zaručená jednoduchá údržba.
  7. Školáci aktovku často prenášajú v ruke, preto je tak dôležité pevné ucho prispôsobené detskej ruke. Do otvoru medzi vekom a uchom tašky by sa pohodlne mala vojsť ruka v rukavici.
  8. Pre lepší komfort sú vhodné doplnky. Pozrite sa, či má aktovka či batoh vrecko na desiatu, pevné pútko na zavesenie, priehradku na kľúče či peňaženku, dve oddelené časti na zošity a učebnice, obal na nápoje či desiatu.
  9. Výberu aktovky by sa mal zúčastniť aj školák, ktorý ju bude nosiť. Iba on sám sa totiž rozhoduje, či ju bude rád nosiť.

rozkresy batohů1

Váš košík je prázdny
0
0 obľúbených produktov