KUK!

Viete, k čomu slúžia jednotlivé popruhy na batohu? Uľahčite svojmu chrbátu

Základom každého batohu je nosný systém. Pokiaľ je nevyhovujúci, každá stredne dlhá túra pre vás bude doslova utrpením. Pokiaľ však siahnete po batohu zo správnym nosným systémom, nebudete si ani po náročnom výstupe sťažovať na boľavý chrbát. Poďme si nosný systém predstaviť bližšie.

  • Nosný systém sa skladá z nosných popruhov, bedrového pásu a chrbátu batohu. Jeho hlavnou úlohou je rovnomerné rozloženie nákladu na ramená a bedrá.

Nosné popruhy regulujú záťaž na ramenách

Nosné – alebo ramenné popruhy – by mali byť pohodlné, anatomicky tvarované a dostatočne zmäkčené. Nemali by zvierať krk ani vám padať z ramien. Jedná sa o najviac namáhanú časť batohu, preto popruhy musia byť perfektne pripevnené, k čomu prispeje ich regulovateľnosť dĺžky. Zdravý chrbát je pre nás jednou z priorít a preto všetky batohy do 1. triedy a batohy pre prvý stupeň spoločnosti Bagmaster majú anatomicky tvarovaný chrbát.

detail nastavenia ramenných popruhov popruhy
Balančné doťahy pre optimálne nastavenie nosného systému

Balančné doťahy nájdete medzi ramennými popruhmi a chrbátom batohu. Batoh priťahujú k ramenám, takže je na chrbáte stabilnejší. Dôležité je, aby popruhy bolo možné doťahovať a povolovať – a to aj behem chôdze. Iba tak môžete plynule regulovať zaťaženie ramien alebo bedier.

Bedrový pás odľahčuje ramenám Bedrový pás je pevne fixovaný v páse a vďaka tomu, že je regulovateľný, môžete ním prenášať časť hmotnosti batohu na panvu. Pás je vybavený dvoma bočnými doťahmi, ktoré zabraňujú kymácaniu batohu. U bedrového pásu sa určite zamerajte na jeho tuhosť a dostatočné vystuženie. Spona musí dobre sedieť a v prípade potreby ju musíte bez problémov rozopnúť.

Hrudný popruh zabraňuje padaniu ramenných popruhov Okrem toho, že hrudný popruh drží ramenné popruhy na svojom mieste, tiež zamedzuje kývaniu batohu zo strany na stranu. Mal by byť výškovo nastaviteľný – aby sa batoh pohodlne nosil jak vyšším, tak menším osobám – vybavený sponou a doťahom. V žiadnom prípade nesmie brániť v dýchaní.

Kompresné pásky na reguláciu objemu batohu Kompresné pásky si môžeme predstaviť ako sťahovacie popruhy, ktoré na batohu regulujú jeho objem. Pokiaľ batoh celkom nenaplníte, kompresné pásky jednoducho stiahnete a batoh sa vám ponesie pohodlnejšie. Okrem toho ich môžete využiť aj na prichytenie najrôznejších vecí, ktoré chcete mať po ruke (karabína, fľaša s pitím, turistické paličky, karimatka a podobne).

Odľahčovacie strmene na ruke Odľahčovacie strmene nebývajú súčasťou každého batohu, ale pokiaľ ich váš batoh má, sú tu, aby pomohli k pohodlnejšiemu noseniu batohu. Zavesia sa do nich ruky, ktoré sú protiváhou hmotnosti batohu. V náročnom teréne však majte ruky radšej pozdĺž tela, aby ste mohli rýchlo zareagovať na nečakanú situáciu, akou môže byť napríklad pokĺznutie nohy.

  • Funkciu popruhov na batohoch rozhodne nepodceňujte. Vďaka ich správnemu nastaveniu si z ľahkosťou užijete aj dlhšie túry s plnou poľnou, bez toho aby vás bolel chrbát.
Váš košík je prázdny
0
0 obľúbených produktov