Obstaranie kvalitnej aktovky nie je nezanedbateľnou čiastkou vo vašom rozpočte. Preto určite chcete, aby vášmu drobcovi vydržala čo najdlhšie. Základom úspechu je 100% polyester, nepremokavá úprava, ale aj týždenná starostlivosť, ktorá nezaberie viac než 5 minút. Zistite, ako vybrať aktovku s dlhou životnosťou.
Ako dlho vydrží aktovka? vsaďte na polyester a budete ju mať až do 3. triedy
Školské aktovky už dávno nevyzerajú tak ako za vaše detské roky. Dnes svojim spracovaním pripomínajú skôr batohy, ale vďaka jednokomorovému prevedeniu v nich deti rýchlo nájdu to, čo práve hľadajú. Práve moderné spracovanie má veľký podiel na tom, že ich deti radi nosia ešte aj v 3. triede.
Školská aktovka je jasnou voľbou pre čulé školáčky
Ak doma máte dieťa, ktoré je šantivé alebo, skôr nesystematické, siahnite po aktovke. Školáčik bude mať lepší prehľad o všetkých svojich veciach naraz. Zároveň sa však musíte zmieriť s tým, že aktovka bude pre neho atraktívna maximálne do 3. triedy. Potom z neho už bude zrelý školák, ktorý bude chcieť aktovku s poklopom na pracku vymeniť za cool batoh, ktorý má zapínanie na zips a hromadu kapsičiek.
Vodeodolný záter a 100% polyester je zárukou dlhej životnosti
Medzi prednosti polyesteru patrí predovšetkým vysoká odolnosť proti oderu a roztrhnutiu, ale aj rezistencia voči vode a nečistotám. Na miestach, kde je aktovka najviac namáhaná (dno, oblasť chrbta), by mal byť materiál zosilnený. Presvedčte sa, či je materiál povrchovo ošetrený. Lepšiu funkčnosť zaisťuje polyuretánový záter, ktorý zároveň zvyšuje pevnosť a odolnosť výrobnej textílie. Najväčším prínosom je však zvýšená odolnosť proti vode pri zachovaní potrebnej priedušnosti. Nemusíte sa báť, že by sa voda po daždi dostala dovnútra aktovky a zničila drahé školské pomôcky. Samozrejmosťou sú aj kvalitné komponenty (pracky a zipsy). Pracky by mali byť z pevného a odolného plastu a zipsy s kovovým tiahlom.
Predlžte životnosť pravidelnou údržbou
Aby školská aktovka malému neposedovi vydržala až do 3. triedy, je potrebné sa o ňu pravidelne starať. Vďaka správnej starostlivosti môže taška dobre vyzerať aj po tom, čo ju vaše prvorodené vymení za batoh, ale aktovka ešte môže poslúžiť vášmu druhému drobcovi, alebo si ju môžte predať.
Piatkový úklid
Zaveďte doma pravidelné piatkové upratovanie. Naučte dieťa, aby po príchode domov z tašky vytiahlo nedojedenú desiatu a prezrelo všetky vrecká a zákutia. V aktovke by nemali zostať omrvinky, ale ani papieriky a ďalšie drobnosti. Stačí len vytiahnuť všetky školské pomôcky a tašku jednoducho vysypať.
Ako na správne čistenie
Pokiaľ sa na batohu objavia škvrny od pera, iné nečistoty alebo batoh zapácha, vykonajte radikálnu údržbu. Ako na ňu?
- Väčšie škvrny zlikvidujte pomocou odstraňovača škvŕn na textil, ktorý bežne zoženiete v drogérii. Pred použitím však vykonajte test na najmenej viditeľnom mieste, aby ste zistili, či čistič látku nezničí.
- Pokiaľ z aktovky cítite zápach potu alebo nepríjemný pach pokazenej desiaty, umyte ju octovou vlažnou vodou, ktorý nepríjemný zápach neutralizuje. Octovou vodou stačí očistiť iba postihnuté miesta.
- V prípade, že zápach pretrváva, nasypte do komôr a vreciek jedlú sódu a nechajte pôsobiť cez noc. Druhý deň ju vyklepte alebo opatrne vysajte vysávačom.
Aktovku rozhodne nikdy neperte v práčke a nesušte v bubnovej sušičke. Na celkové čistenie postačí vlažná voda a trocha mydla alebo prostriedku na pranie. Povrch utierajte hubkou, ktorá spoľahlivo odstráni povrchové znečistenie. Tašku nechajte uschnúť vonku mimo slnečných lúčov.
Pokiaľ školáčikovi vyberiete aktovku, ktorá sa mu bude páčiť, bude sa o ňu aj s láskou starať a vy sa môžete tešiť, že s ňou parádi ešte aj v 3. triede.