Aktovka alebo batoh? Ani jednou z možností nič nepokazíte, ale niektorým školákom bude pohodlnejšie aktovka, iným zas batoh. Ukážeme vám rozdiely medzi týmito dvoma typmi tašiek, aby ste sa vedeli správne rozhodnúť.
Čo si vybrať pre prváka do školy: Aktovku, anebo školní batoh?
Aký je rozdiel medzi školskou taškou a batohom?
Aktovka a batoh majú rozličný dizajn, iné rozdelenie úložného priestoru a odlišný spôsob zatvárania.
Konštrukcia aktovky je pevná. Vďaka tomu má fixný tvar, neprevracia sa či už je plná alebo poloprázdna a stabilne drží tvar aj na chrbte dieťaťa. Batohy pre prvákov sú často pevnejšie a viac vystužené, aby pekne držali tvar a nútili k rovnému držaniu tela.
Ďalšie odlišnosti sú rozdelenie komôr a zatváranie tašky. Aktovka má jednu veľkú hlavnú priehradku (stále ju možno rozdeliť prepážkami). Zatvára sa chlopňou s magnetickou alebo zacvakovacou prackou, ktorú školák rýchlo zatvorí jedným kliknutím. Vo vnútri alebo po stranách môže mať aktovka menšie vrecká. Napríklad na nápoje, peňaženky a rôzne drobnosti.
Batoh nemá jednu hlavnú komoru, ale dve alebo tri hlavné priehradky, v ktorých školák rozdeľuje všetky svoje veci. Každá z komôr je upevnená zipsom. A práve zložitejšie zatváranie zipsov a rozdelenie školských pomôcok do viacerých hlavných komôr môže byť mätúce pre živšie a spontánnejšie deti, ktoré si ešte nezvykli na školský režim.
Sprievodca rýchlym výberom: Ak je váš prvák...
- …šikovný, má rád poriadok a vie, ako zapínať zipsy, zaobstarajte do školy batoh.
- …rozptýlený, nepokojný a má problémy so sledovaním vecí, kúpte mu aktovku.
- …menšej postavy, kúpte mu aktovku.
- …ak chcete, aby taška z prvého ročníka poslúžila i do druhé a třetí třídy, zaobstarajte si batoh.
- Ak si neviete vybrať, navštívte nás v showroomu v Plzni alebo si vyskúšajte batoh v niektorom obchode z našich partnerských predajní.
Či už si vyberiete aktovku alebo batoh, je dôležité, aby správne sedel/a:
- Mal/a by tesne priliehať k chrbtu dieťaťa.
- Nemal/a by byť výrazne širšia ako jeho ramená.
- Nemal/a by vážiť viac ako 15 % hmotnosti dieťaťa.
- Horný okraj aktovky/batohu by mal byť vo výške ramien.
- Mal/a by mať ramenné popruhy dostatočne široké, aby optimálne rozložil hmotnosť.
- Spodný okraj by mal byť zhruba vo výške panvy.
- Ramenné popruhy by mali byť nastaviteľné, aby sa dali postupne upravovať podľa toho, ako dieťa rastie.
Čo potrebuje batoh/aktovka pre prváka?
Kvalitný chrbtový systém – Najmä pre najmenších, ktorí si zvykajú na novú záťaž a nepretržite rastú a vyvíjajú sa, je ergonomická a anatomicky tvarovaná zadná časť batohu nevyhnutnosťou. Preto v Bagmastri spolupracujeme s poprednými českými odborníkmi na čele s rehabilitačným lekárom Mudr. Katerinou Smíškouvou. Vyrábame batohy s prackou na hrudi a v páse, ktoré optimálne rozložia hmotnosť tašky z ramien na celé telo, čím pomáhajú predchádzať vzniku skoliózy (Prečítajte si o tom viac). Ramenné popruhy a chrbát sú navyše vyrobené z mäkkého, ale priedušného materiálu, aby taška nikde netlačila na pokožku, a príjemne sa odvetrávala.
Reflexné prvky – Súmrak, chlad, ranná cesta do mimoškolského klubu, vlhké počasie… Vo všetkých týchto prípadoch sú školáci chodiaci po cestách málo viditeľní. Stačí kúsok reflexnej látky na taške a vodič okamžite vidí, kto kam pobehuje. Vo firme Bagmaster sa snažíme na tašky dômyselne umiestniť inteligentné reflexné prvky, ktoré sú často súčasťou motívu a dizajn skôr podčiarkujú, ako kazia. Dávame ich zo všetkých strán a nešetríme na nich. Ak chcete vidieť, čo sa odráža na batohu alebo aktovke, stačí to odfotiť bleskom. Pozrite sa na výsledok na obrázku.
Praktické doplnky – Samozrejmosťou batohu sú bočné vrecká na fľašu alebo menšie vnútorné priehradky na drobnosti. Odporúčame tiež dokúpiť ďalšie príslušenstvo do tašiek, ako je pláštenka, zaťahovacia kľúčenka alebo školský čip, pripínacie sieťované vrecko, ktoré sa dá ľahko vybrať a zavesiť na šnúrku, alebo látkové vrecká na prezúvky alebo na úbor na telocvik.