Výberu vhodnej školskej tašky je potrebné venovať dostatok času, pretože vaše dieťa ju bude nosiť minimálne 2 až 3 roky. Na trhu sa stretnete s jednokomorovými taškami a viackomorovými batohmi. Pre aký typ sa rozhodnúť?
Jednokomorový vs. dvojkomorový batoh: aký je do 1. triedy lepší a prečo?
Výberu vhodnej školskej tašky je potrebné venovať dostatok času, pretože vaše dieťa ju bude nosiť minimálne 2 až 3 roky. Na trhu sa stretnete s jednokomorovými taškami a viackomorovými batohmi. Pre aký typ sa rozhodnúť?
Jednokomorový batoh je len iný názov pre klasickú školskú aktovku, ktorá sa odporúča predovšetkým neposedným prváčikom. Pokiaľ má vaše dieťa odmalička rado prehľad o svojich veciach, môžete ho do prvej triedy poslať aj s viackomorovým batohom. Pripravili sme pre vás návod, ako vybrať tú najlepšiu školskú tašku
Jednokomorová aktovka je nesmrteľnou klasikou
Väčšina rodičov vyberá pre svoje dieťa do prvej triedy aktovku. V škole bude všetko nové a spočiatku možno trošku hektické, a preto sa jednokomorová aktovka javí ako najlepšia voľba. Školáčik bude mať o svojich veciach dokonalý prehľad, pretože ich bude mať naukladané v jednej komore, ktorá býva rozdelená látkovými deličmi. Po otvorení poklopu nájde všetky školské pomôcky na jednom mieste. Klasická aktovka je správnou voľbou pre živšie deti. Medzi výhody sa okrem prehľadnosti radí aj pevná konštrukcia, vďaka ktorej aktovka drží svoj tvar, aj keď je skoro prázdna. Zapínanie na pracku je bezpečné a samo od seba sa nikdy neotvorí. Nehrozí tak, že by z aktovky čokoľvek vypadlo. Drobnou nevýhodou je horšia skladnosť a fakt, že ju deti zhruba po dvoch rokoch budú chcieť vymeniť za modernejší batoh s množstvom vrecúšok a zipsov.
Viackomorový batoh pre milovníkov poriadku
V poslednej dobe sa veľkej obľube rodičov prváčikov tešia aj školské batohy. Od prehľadnej aktovky sa líšia svojou konštrukciou a predovšetkým počtom komôr. Spravidla bývajú dve až tri. Viackomorový batoh by sme odporučili deťom, ktoré sú systematické a milujú poriadok. V oddelených vreckách svoje miesto nájdu učebnice a dosky vo formáte A4, malé zošity A5, učebnice a tiež desiata. Súčasťou býva aj organizér na písacie potreby, mobilný telefón a kľúče a sieťka na uloženie kartičiek. Batoh na rozdiel od aktovky nemá takú dobrú stabilitu, ale na druhú stranu je skladnejší.
Čo majú aktovky a školské batohy spoločného
Či už sa rozhodnete pre batoh alebo školskú aktovku, vždy sa pozerajte na parameter hmotnosti, chrbtový systém, popruhy a bezpečnostné prvky.
Hmotnosť
Hmotnosť podlieha v slovenskej legislatíve technickej norme, ktorá stanovuje maximálnu váhu prázdnej tašky na 1,2 kilogramu pre deti navštevujúce prvý stupeň základnej školy. V našej ponuke nájdete výrobky aj s oveľa menšou hmotnosťou, ktorá začína na 900 gramoch.
Chrbtový systém
Deťom sa nepretržite vyvíja oporná sústava a batoh s nesprávnym prevedením chrbta by mohol viesť k jej zlému rastu. Chrbát by mal byť ergonomicky tvarovaný, to znamená, že svojim tvarom podporuje prirodzený esovitý tvar chrbtice. Samozrejmosťou je dostatočné polstrovanie a priedušný materiál, ktorý bude od tela odvádzať pot.
Popruhy
Ramenní popruhy by měly být polstrované a stejně jako zádový systém z prodyšného materiálu. Optimální je šířka 4 centimetry. Ramenní popruhy musí být nastavitelné jak v horní, tak ve spodní části. U aktovky i batohu najdete rovněž hrudní pás, který nedovolí ramenním popruhům padat z ramen. Batohy mají navíc ještě bederní pás, jenž odlehčuje ramenům a páteři.
Bezpečnostné prvky
Každá školská taška musí byť vybavená reflexnými prvkami nachádzajúcimi sa na ramenných popruhoch, z pravej i ľavej strany a na prednej strane. Ideálna je kombinácia reflexných prvkov, odraziek a výrazných farieb.
Či je do prvej triedy lepšou voľbou aktovka alebo školský plecniak, nemožno jednoznačne povedať. Všetko záleží predovšetkým na vašich preferenciách a povahe vášho školáčka.